כתבו עלינו

חט"ב "מ. טביב", ראשון לציון, 2009
מאת: שירה שטרוסברג , יועצת שכבת ט'
ונילי גולדברג, עובדת סוציאלית חט"ב
בשנה הנוכחית נפתחה לראשונה בבית-הספר סדנת "מעגל הקשבה" לקבוצת תלמידים נבחרת משכבת ט'.
…השנה עברנו, כמנחות, השתלמות של מעגל הקשבה. במהלך הלמידה היינו אנו חלק ממעגל הקשבה וחווינו את העוצמה החיובית ואת השפעת המעגל על הקשבה, תקשורת בין-אישית והתבוננות עצמית.
מתוך החוויה והאמונה במעגל החלטנו לפתוח קבוצה בביה"ס בעידודה של מנהלת החטיבה, חגית גוטדינר.
במשוב שערכנו בהקרב משתתפי הקבוצה שיתפו התלמידים בחוויות השונות: "הרגשתי במעגל רוגע, שלווה ושמחה", "הרגשתי שאני מתנתק מכל הבעיות", "לכל אחד הייתה את זכות הדיבור שמגיעה לו", "למדתי על עצמי שאני יכול לחכות עם התשובה שלי, ולהמתין לתור שלי", "למדתי להקשיב טוב יותר לחברים", "המעגל עוזר לנו לפתוח את הלב, ולשחרר דברים מהבטן שמציקים לנו".

לאור הצלחת הסדנה והמשוב החיובי אנו צופות לפתוח סדנת מעגל הקשבה גם בשנה הבאה.

תודה למשתתפי הקבוצה, הייתם קבוצה מדהימה ומיוחדת.

עיתון ידיעות אחרונות – מוסף זמנים מודרניים –  אום בעיר, 2007
מאת: טל נחשון
חדר כושר לאוזניים
… כמה קשה להקשיב באמת. להתנתק מהמונולוג הפנימי, מהרצון לשתף חזרה, או להסכים, לשלול, להגיד דעתי, או "את זה כבר שמעתי". אבל במעגל קורה קסם, משהו שמקל על ההקשבה. יוצא המון יופי אנושי מאדם שיושב ומדבר ויודע שהבמה רק שלו  והוא לא צריך להתגונן או לחשוש שייכנסו לו לדברים ויסיטו את השיחה למקום אחר. הקשבה אמיתית דורשת אימון, מעגלי הקשבה הם יופי של חדר כושר לאוזניים.
בפועל אפשר להתחיל לעבוד על זה כבר מהשיחה הראשונה. בפעם הבאה כשתשאלו מישהו "מה שלומך?" נסו להקשיב מהלב לתשובה שתקבלו.

… להקשבה אמיתית קורא ג'ק צימרמן "מדיטציה בהקשבה". בהשראת מסורות שבטיות עתיקות פיתח צימרמן את דרך "מעגלי ההקשבה". אל השיטה התוודעתי לפני שנתיים. הרעיון פשוט. יושבים במעגל, רצוי על הרצפה, כשבמרכז עומדים "חפצי דיבור" ונר מסמל את אש המעגל. מנחה המעגל בוחר נושא, חפץ הדיבור עובר בין הנוכחים. רק מי שמחזיק את חפץ הדיבור יכול לדבר, לאחרים אסור להגיב. אם תרצו להגיב, חכו לתורכם, בינתיים רק תקשיבו. למעגל ההקשבה ארבע כוונות, או רעיונות מנחים, ליושבים בו:
לדבר מהלב - להיות כנה ואמיתי, להיות אכפתי בקשר למה שאתה אומר.
להקשיב מהלב – לנסות לנקות שיפוטים, ובכלל- נסו לכבות את המוח.
דיבור ספונטני – אל תחשוב על מה שתגיד לפני שחפץ הדיבור יגיע אליך.
דיבור בתואם – דיבור במדויק, בלי חזרה על הדברים. לחשוב מה המילים תורמות לך, למעגל, לקהילה.

ירחון חיים אחרים – הירחון של מובילי האלטרנטיבה בישראל
מאת: טל נחשון
כשהאוזניים קרובות ללב- מעגלי הקשבה
… מתי בפעם האחרונה הקשיבו לך? באמת. בלי להגיב, להסכים או לסתור, בלי לשנות נושא, בלי לספר סיפור שדומה בדיוק לסיפור שלך, בלי לנסות לתת עצה, לגונן, להתגונן, לשפוט, להנהן, לענות לנייד, לשלוח הודעה כתובה, להעיף מבט לטלוויזיה. פשוט הקשיבו. כמו הפך האדם שמולך לאוזן ענקית שרק קולטת את האינפורמציה שרצית לפרוק או לשתף ונמצאת שם בשבילך.
… בחודשיים האחרונים הקשיבו לי, לפחות פעמיים, במסגרת "מעגלי הקשבה" שהשתתפתי בהם. …
… ישבתי במשך שעתיים עם לחלוחית בעיניים והתרגשתי, על אף שחלק מהסיפורים היו קלילים או אפילו מצחיקים. ראיתי כמה אמת ויופי יוצאיםמאדם, אפילו מישהו שלא הייתי מתחברת אליו ביומיום באופן טבעי, כשהוא מקבל במה, כשיש לו זמן ומקום לאסוף את המחשבות שלו לכדי סיפור, כשהוא מדבר בצורה רגועה בלי צורך להתגונן או להגן על מחשבה שחלפה בראשו או על התנהגות שבחר ברגע נתון. היה לי מוזר לראות איך נוצרה סינרגיה בצורה כל כך מהירה בקבוצה של זרים…
לכתבה המלאה: http://www.altlife.co.il/mag_artshow.php?article_id=246
אתר וואלה – ניו אייג' – 21.4.2007
מאת: טל נחשון
מדיטציה בהקשבה
תרפיית "המעגל בהקשבה" פותחה בהשראת מסורות אינדאיניות עתיקות – איך היא מתבצעת ולמי היא מסייעת.
… "אנחנו אומרים לפתוח את הלב", אומר ג'ק צימרמן "בכזאת פשטות, כשהלב שלנו הוא למעשה כמו דלת ששוקלת טונות וחורקת. צריך לפתוח אותה בכוח רב," (מדגים תנועה של סחיבה מאומצת). במעגל, קורה משהו שמקל על פתיחת הדלת הזאת, כמו סוג של שמן צירים, זז – קל. זה הקסם שבמעגל, כל מי שהשתתף לא יכול להתכחש אליו. צימרמן מסביר את הקסם בהתכווננות: "מה ההבדל בין לגור יחד ולהתחתן? – הטקס.
הכוונות יוצרות נוכחות של משהו בלתי נראה, יש משהו גדול יותר מהמעגל עצמו, המון יצירתיות, תחושה של קבלה אפילו כשיש אי-הסכמה."

… צימרמן אומר שכמו בכל מדיטציה גם במעגל הפועל היוצא הוא ריפוי. כדוגמה קיצונית לכך הוא נותן את צ'לסי, נכדתו הסובלת מאוטיזם: "כשהיתה צעירה היכולת שלה להישאר ממוקדת היתה מוגבלת, כשאני ואשתי ז'קלין עשינו מעגל היא היתה יושבת על הברכיים שלי במשך ארבעים וחמש דקות רצופות, מה שגרם לה להישאר ממוקדת, משהו בסיטואציה גרם לה לפעמים גם לדבר בצורה קוהרנטית."

… עמותת "מעגל הקשבה" פועלת באופן רשמי כשנתיים וחובקת מגוון רחב של אוכלוסיות…
לכתבה המלאה: http://astrology.walla.co.il/?w=/3303/854261

 

אתר מסע אחר – האתר המוביל לנסיעות ופנאי – כתבות
מאת: טל נחשון
כשהאוזניים קרובות ללב – מעגלי הקשבה
הקשבה פשוטה, ישירה, עם כל הלב. הרי להקשיב זו תמיד אפשרות זמינה כל כך, ובכלזאת הקשבה אמיתית היא מצרך כה נדיר בחברה שלנו.
… זה מרגש לשמוע את הקול שלך, סליחה, שלי, בתוך שקט של קבוצה עם כוונה אמיתית להקשבה. הבמה רק שלי, אף אחד לא מפריע או מרשה לעצמו לספר על משהו דומה שקרה לאחותו לפני שבוע. אז המיתרים קצת רועדים בהתחלה, מתרגלים למצב הלא מוכר, הנשימה קצרה והמחשבות חולפות בראש: לדבר מהר? לדבר לאט? יש זמן? לא נעים, מה להגיד מה לא להגיד? איך לעניין את הקבוצה? איך להיות הכי שנונה, חכמה, מצחיקה במעגל? רגע, אני בכלל לפי העקרונות? אני מדברת מהלב או מספרת סיפור שטחנתי לעצמי אלף פעם, זה ספונטני או ממוחזר? קשה לי להסתכל בעיניים, אנשים זרים, סיפור אינטימי, למה בחרתי דווקא את זה? ממתי אני יושבת בקבוצות ושופכת את קרבי?…

…  "אנחנו אומרים לפתוח את הלב," אומר ג´ק צימרמן "בכזאת פשטות, כשהלב שלנו הוא למעשה כמו דלת ששוקלת טונות וחורקת צריך לפתוח אותה בכוח רב," (מדגים תנועה של סחיבה מאומצת). "במעגל, קורה משהו שמקל על פתיחת הדלת הזאת, כמו סוג של שמן צירים"

זה הקסם שבמעגל, כל מי שהשתתף לא יכול להתכחש אליו. …
לכתבה המלאה: http://www.altlife.co.il/mag_artshow.php?article_id=246

 

עיתון ידיעות אחרונות – המלצה יומית, 2007
רונית רינת: אני ממליצה על ספרו של ג'ק צימרמן 'מעגל ההקשבה'. להשתתף וליצור מעגל הקשבה בחייכם.
שמעתם על חדר כושר שלא מזיעים בו, אלא מתחברים לשרירי ההקשבה והדיבור מהלב? מעגלי הקשבה הם חוויה מעשירה, מעצימה ומחדשת שכולנו זקוקים לה, דרך המעגלים אנו מתחברים לאמת שלנו, לתקשורת עמוקה ופשוטה וקבלה ללא שיפוטיות".

המלצה זו בשיתוף רדיו 88FMפינת ההמלצה היומית, משודרת בשעות 07:30, 19:30 http://88fm.iba.org.il

 

תלמידי כתה ח בי"ס מקיף שיפמן טירת הכרמל, 2003-2004:
- "כייף לי מאוד במפגשים האלה, אני לומד הרבה והלואי שיהיה לנו עוד הרבה שיעורים כאלה וגם למדתי המון לדבר מהלב…"
– "כייף לי בשיעורים ואני מרגישה פתוחה לא כמו בכל השיעורים, אני לומדת להקשיב לאחרים ולא רק לעצמי…"
– "רונית, יש לך איזשהו קסם להרגיע אותנו. את גורמת לנו להיות רגועים. מורות אחרות לא מצליחות…"
– "המפגשים מאוד עוזרים לי להתקדם ואני מרגיש פתוח מאוד לדבר וזה עוזר לי מאוד להתנהג פה ובשיעורים אחרים. אני לומד שלא צריך לשפוט אנשים ולא לקלל ולהרביץ…"
– "כשבאת בימי חמישי היה לי כייף שדיברנו על קשיים."

 

עיתון חדשות חיפה והצפון – גליון מס' 1082 / 11.6.2003
"… ד"ר מיכל שיינין, מנהלת המכון לשיפור למידה בטירת הכרמל מובילה מזה שנה פרוייקט ייחודי של "מעגל ההקשבה". במהלך שנה"ל תשס"ג יצרה ד"ר שיינין מעגלי הקשבה של תלמידים מבי"ס שיפמן. את מעגלי ההקשבה מדריכה רונית רינת אשר התמחתה בנושא זה בארה"ב. …

מהערכה ראשונית נעשתה ע"י ד"ר שיינין הסתבר שהתלמידים, אשר בתחילת השנה התקשו אפילו לשבת במעגל, למדו בהדרגה מיומנות הקשבה משמעותית, ללא שיפוט, ללא ביקורת, לתת אמון אחד בשני, להביע עצמם מתוך ספונטניות וכבוד הדדי, לפתח אחריות המתחלקת בין כל חברי הקבוצה, לדון בנושאים שונים מזויות ראיה שונות ולגבש החלטות קבוצתיות. …

… ראש עירית טירת הכרמל, מר אריה טל, הודה לגב' רונית רינת על ההתגייסות המלאה למען תלמידי "שיפמן" ועל הרצון להקנות לתלמידים מיומנות כל כך חשובה ובסיסית של הקשבה מהלב והידברות מעגלית."

 

מכתבי תודה:
– "בכיתתי 32 תלמידים, … לאחר 20 מפגשים, אשר כל אחד מהם מרתק ומלמד יותר מקודמו, במעגל קורים דברים אשר לא היו יכולים לקרות באף מסגרת אחרת. בעקבות המעגלים האוירה בכתה השתפרה לבלי הכר והרגשת האחדות פורחת. …"
/ רינת קנדל, מחנכת כתה ה' בי"ס אשכולות, בנימינה, 2005.

– "במהלך השנים שאני עובדת יחד עם רונית, אני מתרשמת עמוקות מהיכולת והגמישות של המעגל להתאים לקבוצות אוכלוסיות שונות, תוך פיתוח יוזמות, שינויים והתעדכניות בהתאם לצרכים המשתנים בשדה. אני רואה ברונית גורם משמעותי בהחדרת מעגלי הקשבה למערכות החינוך בארץ ומערכות חברתיות ותרבותיות נוספות…"
/ ד"ר מיכל שיינין, מנהלת מרכז טיפולי, טירת הכרמל, 2005.

– "לכב' הגב' רונית רינת ויעל מי-אורה, … ברצוננו להודות לך על הנחיית הסדנה העוסקת בתחום "קידום מעמד האשה"… ההשתלמות הייתה נפלאה וקסומה. המשתתפות העידו כי למדו רבות והחוויה הייתה מושלמת. …אנו זוקפות זאת לזכותכן בפרט. … "
/ מר סוני בנט, סמנכ"ל הדרכה מרכז השלטון המקומי / גב' נדיה חילו, יועצת למעמד האשה, מרכז השלטון המקומי / גב' מרי חדייר, סמנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה, משרד רוה"מ.

– "… בסדנת צוות מדריכים ומפקחים במגזר הבדואי שהתקיימה בקיבוץ רביבים, זכה הצוות לחוויה מיוחדת במינה, חוויה ששברה להם את שגרת היום וזימנה מפגש מסוג אחר, מפגש שאיפשר תקשורת אמיתית ולא מאולצת, מלב אל לב. אנו בטוחים שמסדנה זו יצאו המשתלמים עם תובנות ומיומנות שישפרו להם את איכות החיים הן בבתי הספר והן בחייהם הפרטיים בדרך לעולם יפה יותר. …"
/ צוות מרכז פסג"ה תל שבע

– " המעגלים שנערכו בכיתות ה'-ו' נתנו לילדים הזדמנות ללמוד לדבר ולהקשיב מהלב ומכאן לחלוק את דאגותיהם ורגשותיהם, לחגוג את הישגיהם ולברר את טיב היחסים עם עצמם ועם הסובבים אותם הילדים למדו דרך המעגלים לשתף את חבריהם, לקבל את האחר והשונה, להתעמת עם מצבים חברתיים שונים ולקבל אחריות על ההחלטות שלהם. מפגשי המעגל הפכו להיות מאוד משמעותיים לילדים ולמשפחותיהם וכן למורים אשר הרגישו כי יחסיהם עם תלמידיהם מקבלים משמעות הרבה יותר איכותית ורחבה. …"
/ גב' יעל ארמה-אורן, מנהלת בי"ס מעיינות, כברי.

 

עמותת מעגל הקשבה, מירון 30 מעלות (אצל נועה מעיין) מיקוד 2150615 052-6123986